Як заробити в інтернеті на подорожах: історія першої тисячі доларів у мікростоках

Сьогодні історична дата: в моєму улюбленому фотобанку заробітки склали рівно 1000 (одну тисячу) американських доларів. Сталось це не зразу і цей пост – про те, як я до цього дійшов. Мікростоки або фотобанки – компанії, які продають фото і картинки в основному через інтернет і по достатньо низькій ціні з ліцензією, яка дозволяє продавати їх багато разів. Картинки і фото створюють фотографи та ілюстратори, які отримують невеликий прибуток від продажів. Про фотобанки (від слова “банк”, а не “банка”) я почув давно, але думав, що це зовсім несерйозно і тут присутня стандартна проблема з художнього світу: все вже зроблено до тебе. Все вже сфотографовано до тебе і нічого нового креативного зробити більше не можна. Та і дивлячись на гарні фотографії, стає якось стидно: в мене все не так, все страшно.. Як я вийшов з цього замкнутого кола читайте далі.

Змінити цю думку мені допомогла перша поїздка в Безенги, де мені випадково вдалось зробити кілька хороших кадрів. До того часу я зовсім не задумувався про їхню продажу, але тоді подумав: “а чому б не спробувати?”. І спробував. Прочитавши кілька блогпостів про мікростоки, я з’ясував, що їх дуже багато і продають там далеко не тільки фотографії, а більше навіть векторні картинки. Також там продають відео та логотипи. Прочитав я там також, що серед багатьох мікростоків вирізняється Shutterstock – гігант своєї області. Недовго думаючи, я зареєструвався там як фотограф і мені запропонували пройти екзамен. Екзамен полягав в тому, що я завантажую 10 своїх найкращих кадрів всіх часів та народів і якщо строге журі вибере з них 7 достойних, мені дозволять продавати фотографії на сайті. Нервуючись, я весь вечір перегрібав свої фотографії. Ускладнювалось все тим, що для фотографій людей, на яких чітко видно обличчя або іншу частину тіла, за якою можна ту людину ідентифікувати, потрібен невеликий юридичний документ, Model release, в якому зазначено, що дана особа не заперечує, що я буду продавати фото з нею. Ті Model release потрібні до кожної такої фотографії з людиною і я їх, звісно, не мав з собою, тому всі фото з людьми відпали автоматично. А красивих фото природи на стоках ітак до чортів і трохи. Байдуже. Вибравши 10 фоток, я тисну Upload, вводжу всі необхідні дані і чекаю. Результати екзамену кажуть за 7 днів, а якщо ти його не проходиш, тобі дозволяють спробувати ще раз лише за місяць.

Першого разу екзамен я не пройшов. Не пройшов я його і другого разу, і третього і ще кілька разів. Тоді я перестав подавати заявки. Мені потрібні були гарні фото і я вже навіть частенько брав фотоапарат із собою на роботу і в походи, та все ніяк не везло. Я прочитав кілька книжок по фотографії (Креативна фотографія, Сучасна фотографія та The Photographic Eye), зрозумів, що я нічого не знав про фотографію. Освоїв якісь ази. З тою інформацією поїхав на другий Кавказ і вже після того, добре відібравши фотографії, зайшов на завітну сторінку із екзаменом, завантажив фото та натиснув Submit. За кілька днів мені прийшов лист щастя на пошту, що мене прийняли в сток. Після цього потрібно було заповнити кілька юридичних документів (як ото податкова американська форма), створити собі акаунт для пересилання зароблених грошей (мінімальна сума виплати – 100 USD). Акаунт можна мати PayPal або Skrill. Оскільки PayPal в Україні – табу, вибрав Skrill (варіантів-то багато не було) і став чекати.

Чекав я два дні і нарешті мою фотографію купили вперше. Я отримав всього 25 американських центів за її покупку, але багато радості. За перший місяць я заробив 16 доларів і був дуже щасливий, хоча я і розумів, що на 16 доларів за місяць не проживеш.. Нові книжки, нові поїздки, нові фотографії. Не те, щоб все стало зразу аж так класно, але люди почали трошки купляти мої фотографії. Через кілька місяців прибутки становили вже близько 100 доларів на місяць. Після відмітки 500 доларів Shutterstock підвищує мінімальну виплату від 25 центів до 33. Після цього наступні 500 доларів мені вдалось назбирати швидше і за рахунок рейтингу попередніх купівель і за рахунок цього підвищення мінімальної виплати. Від першої купівлі за 25 центів першу тисячу вдалось зібрати приблизно за рік з хвостиком.

Звичайно, не Shutterstock’ом єдиним живуть мікростокери і, після проходження екзамену в останньому, я зареєструвався на кількох інших сайтах: Fotolia, 123rf, Depositphotos та Dreamstime. На Fotolia не потрібно проходити екзамену і зразу можна відсилати свої роботи. Правда, перевіряючі там досить строгі люди.  В деяких з них прибутки дещо менші, але факт, що вони додаються, позитивно впливає на загальну суму.

20.06.15 - 2UPD. Ось, наприклад, моє стокове фото (зправа) на журналі у Львові. Також це фото використовували в Німеччині на брошурці від альпфірми.

Як ефективно завантажувати фотографії відразу на кілька стоків, читайте в моєму пості.

Мікростокова фотографія – лише один із способів заробити на старих поїздках, щоб організувати нові. Для цього не треба багато.. Всього лиш вміти і мати бажання фотографувати. Чому б не спробувати вже зараз? Я впевнений, що багато туристів мають заворожуючі фотографії, які можуть приносити не тільки пам’ятну цінність, а ще й матеріальну. Ви можете це зробити по ссилках нижче:

Зареєструватись на Shutterstock

Зареєструватись на Fotolia

Зареєструватись на 123rf

Зареєструватись на Depositphotos

Зареєструватись на Dreamstime

Якщо вас цікавлять якісь н’юанси роботи з мікростоками, я залюбки відповім у коментарях.

UPD: Читайте післяслово, написане за більш, ніж 2 роки: “Фотостоки: очікування vs реальність

Published by Taras Kushnir

Taras Kushnir

“Make visible, what without you, might perhaps never have been seen.”

49 comments on “Як заробити в інтернеті на подорожах: історія першої тисячі доларів у мікростоках”

 1. Якщо одне і те ж фото можна кілька разів продати, то чи можна одне і те ж фото завантажити на кілька різних сайтів?
  І як ти виводиш гроші зі Skrill? Дякую.

  1. Так, можна завантажувати на інші. Гроші з skrill виводяться на карточку відповідної валюти (usd, eur) із невеликою комісією.

 2. Читав, що через Приватбанк виводити проблематично. Через який банк ти виводиш?

  1. Треба уточнювати в твого банку чи приймають вони без проблем прихід грошей з-за кордону. Я виводжу через кілька різних. Офіційно треба декларувати кожен прихід грошей, якщо їх платять по контракту, міняти їх на гривні і платити податки.
   В приватбанку багато чого проблематично.

 3. Можна також побудувати систему рефералів (хоча яка вигода рефералам від того, поки не зрозумів) – це також геренує певний дохід

  ЗІ: я так зрозумів, що середній прибуток складає +\- 60\70 долярів на місяць?
  ЗІЗІ: а чи можна гроші переводити на PayPal(адже цими грошима можна буде розраховуватись на тому ж Ібей, якщо я не помиляюсь) та на Skrill за вибором?
  ЗІЗІЗІ: збираюсь з духом на перший екзамен за вектором. Можливо потім, якщо пройду, також долучатиму певні світлини з старенького Кенона д550

  1. За рефералів дають відсоток від покупок/заробітку.
   Неправильно зрозуміли про середній прибуток. Цю величину неможливо порахувати, бо забагато різних змінних (розмір портфоліо, якість, стаж на стоці, рейтинг робіт тощо).
   Можна переводити на PayPal, але для України є нюанси.
   Успіху з векторами. Зазвичай, в ілюстраторів менше проблем з проходженням екзамену, але для заробітків потім треба більше портфоліо.

 4. саме для ілюстраторів потім потрібно більше портфоліо? 🙂

  ЗІ: як я розумію, екзамен здається за одним з напрямком, а роботи можна потім виставляти і фото, і вектор, і растр?

  1. Так, в ілюстраторів зазвичай заробітки прямопропорційні розміру портфоліо, а в фотографів буває просто потрібне фото/відео, яке продалось 100500 разів і принесло $$.

 5. доречі, а які нюанси для України?

  наприклад, якщо я купую на ібей, я переводжу кошти через пей-пел, якщо склероз мені не зраджує. Ніби з цим ніколи не було проблем… Хоча розумію, що тут трохи інша ситуація (гроші переводяться сюди, а не звідси)

  1. Нюанси такі, що резидентам України не можна виводити гроші (принаймні, поки що) з PayPal на свої карткові рахунки. PayPal – власність eBay, тому з оплатою товарів на eBay рахунками PayPal проблем і справді не мало би бути. PayPal приймає наші візи та мастеркарди для оплати на eBay, але не в зворотньому порядку.

 6. Фотографією важко заробляти, дуже конкуретна ніша, а тобі вдається, круто 🙂
  Ой, а Шатер до речі заборонив отак світити свої заробітки в останньому оновленні політики конфіденційності. Обережніше, мене геть недавно забанили, не за це, але факт залишається, вони це знають, вміють, практикують 😀

  1. А за що забанили, якщо не секрет? Зараз гляну поточну політику конфіденційності.. Дякую за зауваження

   1. Якщо коротко, то за сперту картинку, я намалювала скетч з однієї чотирьохсотлітньої баришні, а малювати можна тільки зі своїх фоток. Я собі рішила, що вона стара і це точно не трейд марк, але я думаю Бігсток просто прикопався. Депозіт ту ж картинку відправив в едіторал без отаких скандалів. А Бігсток істєрічька якась, шей на дно мій Шатер потянув, вони одна контора. Я тут про це писала і картинка там є, якщо цікаво http://lilyandcat.com/microstocks/733-prisoner-of-maria-stuart/

    1. Дуже цікавий блог і за книжку – великий тобі “респект”! До речі, читав за завантаження твоїх файлів на стоки та Adobe Bridge. Оскільки я – програміст, написав програму для зручного проставляння ключових слів та завантаження на стоки. Вона безкоштовна та з відкритим кодом. Посилання тут http://ribtoks.github.io/xpiks/. На цьому ж сайті є інструкція українською. На офіційному – англійською. Може буде тобі корисна

     1. Дуже дякую, програма виглядає круто, Брідж, чесно кажучи висняковий. І ти, я так поняла, ним же і гузиш, і кажися, я десь в тебе в блозі бачила, що на фтп тре щоразу пароль писати?

     2. Так, я користуюсь своєю програмою постійно, відколи почав її писати. Є тільки ньюанс, що програма ще в стадії розробки (хоча вже й працює досить нормально) і я не випустив ще жодної стабільної версії, бо поки сам тестую чи все працює, користуючись нею і активно покращую/виправляю, якщо щось знаходжу. Коли буде стабільна версія, я напишу про це на форумах стокерів (бо зараз немає зовсім безкоштовного аналога для OS X, наприклад, а для Linux взагалі немає подібного програмного забезпечення).

      На FTP треба вводити паролі щоразу, бо мало безпечних способів збереження паролів на комп’ютері (попахує параноєю, але я хотів як краще) і я вирішив поки від цього відмовитись. Може в недалекому майбутньому придумаю якийсь спосіб безпечний.

      Версія для OS X оновлюється швидше, ніж для Windows.

     3. Приєднуюсь хороша та корисна книга 🙂

      шкодую, що пізно її побачив

 7. Привіт Тарасе, скажіть будь-ласка, а в якому банку краще оформляти карточку і яку саме, Віза чи Мастеркард, і як проходить верифікація картки на скрілл, багато інформації в інтернеті і вся різна, а в мене ось ось має нашкрабатись на вивід грошей, боюсь щось наплутати

  1. Верифікація картки на Skrill проходить наступним способом: з вас списують невелику суму 3 з хвостиком долари/євро (залежно від валюти рахунку, який ви відкриєте в Skrill), а ви маєте ввести яку саме суму з вас списало. Сума не пропадає, а потрапляє на ваш рахунок Skrill. Я використовував картку Visa доларову, але не знаю за переваги-недоліки Visa-Mastercard для виводу грошей. Який саме банк – тяжке питання, бо в кожного банку будуть якісь мінуси або недоліки, на жаль. Тут вам не допоможу.

  1. Рік назад був позитивний досвід з Альфа-банком. Тепер пробуватиму UniCredit, але ще абсолютно нічого корисного сказати не можу. В мережі є позитивні відгуки за користування Приватбанком, але я б ні за що не починав з ними співпрацю. Це все індивідуальне питання.

 8. Ох, біда в тому, що в мене з 20-ть сайтів і тримати їх в голові нема ніяких шансів, але от Файлзілла буває б’є файли по дорозі, найчастіше на Дрімс, тому сподіваюся, що в тебе колися з’явиться версія, що пам’ятає паролі, я би спробувала 🙂

 9. Тарасе, а як шаттер сприймає ваші світлини, з розмитим фоном? …. в мене забракував всі з 10 світлин. Хоча в кількох я був типу на 100% впевнений )) основна причина відповіді “Focus–Subject is blurry, too soft, or out of focus when viewed at full resolution.” … я от і думаю чи не через розмитий це фон?

   1. можливо через наполовину розмитий об”єкт тоді відхилили. В переважній більшості фокус був на очах\голові решту 50 f1\4 милив … мабуть краще прикривати діафрагму для шатерстоку, щоб менше додавало мила самому об”єкту

    1. Для об’єктивів 50mm фіксів парадоксально тяжко отримати чітку картинку в розумінні того, що в них буде дуже мала гіперфокальна площина (1-2см) на відкритій діафрагмі. Об’єкти, на яких фокусуються (при портреті треба на ближнє око завжди) будуть супер-чіткими, а все решта може бути розмитим. http://review.lospopadosos.com/kak-sdelat-foto-rezkim

 10. Недавно почув, що виводити гроші на картковий рахунок через Skrill – нелегально насправді. Це так, бо меня терзают смутниє самнєнія :Т ?

 11. Красива стаття, цікава. Тільки тут немає однієї дуже важливої інформації.
  А саме, коли відбулась перша реєстрація на сайті, скільки саме місяців пройшло до цього дня в 1000у.о.?
  І ще одне питання, скільки місяців пройло до перших 500у.о.

  1. Дякую, я оновив пост. Справді, в заголовку є, в тексті немає. До 500 приблизно 7-8 місяців. До 1000 – рік. Після 500 настає одна з умов Shutterstock, коли мінімальна виплата зростає з 25 центів до 33.

   1. Я так розумію, левову часту принесло те красиве фото з альпінстами. Якщо не секрет, скільки саме це одне фото принесло коштів за весь період?

    1. Це фото спочатку приносило левову частку, але потім за рахунок рейтингу отриманого цим фото, кілька інших теж почали успішно продаватись. Щодо другого питання – то це секрет, звісно)

 12. Доброго дня,виникло таке питання,для фото з альпіністами,для кожного з них необхідно було брати модельний реліз?

  1. Залежно на яких стоках. На iStock, наприклад, потрібно для будь-якої людини, яка в кадрі, реліз моделі. На деяких інших стоках, якщо людину не можливо впізнати, реліз не потрібен.

   1. Якщо я правильно зрозумів то для Shutterstock,реліз для цієї фотографії не потрібен,оскільки людей не можливо було ідентифікувати по їхнім спинам.

 13. Гарна стаття та коли буде її продовження, про перші 3000у.о на стоках? )

 14. Тарас , я маю до Вас таке питання, я малюю малюнки в стилі зентангла і дудлінга , хочу спробувати проїти екзамен на Shutterstock =) В мене взагалі є якісь шанси? І як ці фото взагалі будуть класифікуватися ? бо я малюю роботи від руки на папері, а не на ПК через програму для створення векторної графіки.

  1. Ви можете спробувати оцифрувати роботи і продати на Shutterstock, як ілюстрації. Так роблять, наприклад, із аквареллю.

 15. Здравствуйте!
  Никогда не заполнял релиз модели. Подскажите пожалуйста, как это происходит в поездках? Его нужно в бумажном виде с собой возить? Спасибо большое!

  1. Да, можно возить предзаполненные образцы и давать только на подпись модели. Или же после поездки, если возможно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *